strålskador

592 viewsOnkologi
0
0 Comments

Jag har behandlats för livmodershalscancer med inre och yttre strålning och cytostatika (cisplatin) under 6veckor. Efter ungefär hälften av behandlingen började jag få värk i vaderna. Jag behandlades under 2015 och har sedan dess besvärats nästan dagligen med värk i vader men även väldigt ofta av en typisk ischiassmärta i båda benen med värk på baksida av lår och vader och ibland även svaghetskänsla i benen, ibland även trötthet i ländryggen, är också märkbart betydligt svagare i höfterna efter behandlingen som även det orsakar smärta och stelhet där kyla förvärrar.

Jag undrar hur ni tänker kring detta både orsaken till mina besvär och om ni har råd till hur jag kan förbättra detta och var i vården jag ska vända mig? Jag har dragit i de trådar jag kan utan resultat. Bla sjukgymnast, onkolog och gynekolog har jag rådfrågat.

0

Under februari kommer en onkolog att besvara frågor. Jag skickar henne frågan då så får vi se om hon kan svara på detta/ Hälsningar Barbro Sjölander

Translate »